Ermənilərin gözlədiyi güzəşt mesajı - GƏLİŞMƏ
Ermənilərin gözlədiyi güzəşt mesajı
Ermənistanın xarici işlər naziri Zohrab Mnatsakanyan BBC News-un "Hard Talk" (Çətin söhbət) proqramında Stephen Sackurun qonağı olub.
Yenixeber.org: O, Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyi, islahatlar, daxili və xarici siyasət, Dağlıq Qarabağ və bir sıra digər məsələlər ətrafında suallara cavab verib. Dağlıq Qarabağ probleminin həlli məsələsində nazir deyib ki, Ermənistan Baş naziri davamlı olaraq Azərbaycandan güzəşt mesajı gözləyir.
"Atlas" Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri, politoloq Elxan Şahinoğlu deyib ki, ermənilərin istədikləri o “güzəşt” mesajı bizim üçün torpaqların itirilməsi ilə nəticələnə bilər:
“Ermənilər deyir ki, biz 5 rayonu azad edərik, amma Azərbaycan da Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilərin bəri başdan referendum hüququnu tanısın. Bizsə, bu hüququ tanıya bilmərik. Çünki nə qədər Dağlıq Qarabağ Azərbaycana qayıtsa da, nisbət ermənilər xeyrinə olacaq və istənilən referendumda onlar öz rəhbərlərinin təsiri və təziqi ilə “müstəqilliyə” səs verəcəklər. Azərbaycan belə bir güzəştə heç vaxt getməz. Biz referendumun əleyhinə deyilik, amma orada sual necə qoyulacaq bunu müzakirə etməliyik. Bu da sonrakı mərhələdə müzakirə olunmalıdır. Ermənilər isə arabanı atdan qabağa gətirmək istəyirlər ki, bu da güzəşt yox, torpaqların biz tərəfindən itirilməsi anlamına gələr. Biz 5 rayonu qazana bilərik, amma bölgəni itirərik”. (Cebhe.info)