“İrəvan çarəsiz vəziyyətdədir”
“Moskva Ermənistana Qarabağla aralarında gömrük keçid məntəqələrinin yerləşdirilməsi ilə bağlı ciddi təzyiqlər edir”.
"Xeberinfo.com": Məlumata görə, bu iddia ilə Ermənistan mətbuatı çıxış edib. Mətbuat İrəvanın qısa zaman içərisində Azərbaycan, Türkiyə və Rusiyanın yaratdığı təhlükəni neytrallaşdırmaq üçün yollar axtardığını bildirib: “İrəvan hazırda çarəsiz vəziyyətdir. İstənilən istiqamətdə Ermənistan hakimiyyətini dalana dirəyiblər. Məhz buna görə də Qarabağa qısa zaman içərisində ölkənin əsas strukturlarının səfərləri reallaşdı. Görünür, Moskva Ermənistana Qarabağla aralarında gömrük keçid məntəqələrinin yerləşdirilməsi ilə bağlı ciddi təzyiqlər edir. Bundan sonra Rusiyanın hansı addımlar atacağını söyləmək çətindir. 1-2 iyul tarixində Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının İrəvanda sülhməramlı missiya ilə bağlı forumu keçiriləcək. İstisna edilmir ki, məhz KTMT öz sülhməramlı qüvvələrini Qarabağda yerləşdirməklə bağlı təklif irəli sürəcək. İrəvana gəlincə isə, onun etiraz etməsi gözlənilmir. Görünür, bütün razılaşmalar Lavrovun hər iki ölkəyə etdiyi səfərlər və Əliyevlə Putinin telefon danışığında əldə olunub”.