Bakıya xəyanət edən general “prezident” olmağa hazırlaşır
Qondarma Qarabağ rejiminin keçmiş müdafiə naziri Samvel Babayan separatçı rejimin prezidentliyinə namizədliyini irəli sürməyi planlaşdırır.
Yenixeber.org: Bunu Babayan “Azadlıq radiosu”na müsahibəsində deyib. O, mart ayından etibarən bunun üçün imza toplayacağını bildirib.
Qondarma rejimdə “prezident seçkisi” 2020-ci ildə keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Babayan 2017-ci ilin noyabrında 6 il azadlıqdan məhrum edilmişdi. O, Ermənistanda dövlət çevrilişinə cəhd etməkdə şübhəli bilinərək, 22 martda tutulmuşdu. Erməni general “İqla” raketlərinin Ermənistana keçirilməsində və Ermənistan Prezidenti Serj Sərkisyana qarşı sui-qəsd təşkil etməkdə təqsirləndirilmişdi.
Babayan əslən Xankəndidəndir. Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsini təbliğ edən Miatsum hərəkatının üzvlərindən biri olub. Qarabağda azərbaycanlılara və ermənilərə qarşı xüsusi əməliyyatlarda iştirak edib. 1991-ci ilin iyununda həbs edildikdən sonra 6 ay müddətində Bakıda həbsdə saxlanılıb, sonradan azadlığa buraxılıb. Babayan Xocalı, Şuşa rayonların alınmasında yaxından iştirak edib. O, həmçinin 1994-cü ildə atəşkəs müqaviləsinə imza atanlardan biri olub.