“Rusiya və Belarusun bütün potensialını cəlb etmək niyyətindəyik”-RƏSMİ
Rusiya və Belarus hərbçiləri “İttifaq dövlətinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün iki ölkənin bütün potensialını cəlb etmək” niyyətindədirlər.
Yenixeber.org: Bu barədə Rusiya müdafiə nazirinin müavini Aleksandr Fomin bildirib.
“Belə bir vəziyyət yarana bilər ki, regional qruplaşmanın qüvvə və vasitələri İttifaq dövlətinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün kifayət etməyəcək. Biz onu gücləndirməyə hazır olmalıyıq. Belarus tərəfi ilə birlikdə belə bir anlaşma əldə olunub ki, ümumi müdafiə üçün dövlətin hərbi təşkilatının bütün potensialını cəlb etmək lazım olacaq”, - deyə o bildirib.
Bununla əlaqədar, o qeyd edir ki, Rusiya Federasiyası Belarus ərazisində qarşıdan gələn yoxlama üçün "bu ilin yanvar ayında Rusiya Federasiyası Silahlı Qüvvələrində keçirilən qəfil yoxlamada iştirak edən Şərq Hərbi Dairəsinin (VVO) idarə orqanlarının və hissələrinin bir hissəsini cəlb ediləcək".
Fomin bildirib ki, “Rusiya və Belarus sərhədlərində təhdidlərin neytrallaşdırılması və vəziyyətin sabitləşdirilməsi” üzrə birgə tədbirlər zamanı İttifaq dövlətinin cavab qüvvələri sınaqdan keçiriləcək.(TASS)