NİDA-çılara hökm oxundu-YENİLƏNİB
Xəbər verildiyi kimi, bu gün "Nida" vətəndaş hərəkatının həbs olunmuş üzvlərinə Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hökm oxunması gözlənilir.
"xeberinfo.com": Məlumata görə, müttəhimlərin qohumları, yaxınları, dostları, habelə ictimaiyyət nümayəndələri məhkəməni izləmək və gənclərə dəstək olmaq üçün məhkəmə binasının önünə toplaşıblar.
Polislər izdihamı binanın qarşısından çəkilməyə, üzbəüzdəki parkda toplaşmağa vadar edib.
Məlumata görə, məhkəmə binası önünə cəlb edilmiş əlavə polis qüvvələri qələbəliyə görə həyəcanlıdırlar və jurnalistlərə normal işləmək imkanı vermirlər. Toplaşanlardan bir neçə var məhbus gənclərinə müdafiəsinə dair plakat qaldırıblar, ancaq polislər plakatı dərhal alıb aparıblar.
Qeyd edək ki, dövlət ittihamçısı 8 gəncə üst-üstə 64 il həbs cəzası istəyib. Onlar "Molotov kokteyli" düzəldərək dövlət çevrilişi etmək cəhdində təqsirləndiriilirlər. Gənclər özləri və beyəlxalq hüquq müdafiəsi təşkilatları ittihamları əsassız sayır, cinayət işini qurama hesab edirlər.
"Nida" vətəndaş hərəkatının həbs olunmuş üzvləri barəsində hökm elan edilib. Əldə etdiyimiz məlumata görə, gənclər aşağıdakı müddətlərə azadlıqdan məhrum ediliblər: