Gigiyenik normalara cavab verməyən 9 obyekt bağlanıb
Bu ilin aprel ayında Azərbaycanda gigiyenik normalara cavab verməyən məhsullar istehsal edən 51 müəssisənin sahibi inzibati qaydada cərimələnib.
"Xeberinfo.com":  Məlumata görə, bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq Səhiyyə Nazirliyinin Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzindən məlumat verilib.
Mərkəzdən bildirilib ki, ötən ay 9 obyektin istismarının dayandırılması barədə qərar qəbul edilib. Həmçinin 14 nəfər işdən müvəqqəti kənarlaşdırılıb. Bundan başqa, apreldə 277 yeyinti məhsulundan orqanoleptik və fiziki-kimyəvi göstəricilərinə görə nümunə götürülüb və onlardan 6-nın nəticəsi qeyri-kafi olub. 6 məhsul toksikoloji baxımdan yoxlanılıb. Bakterioloji məhsullardan götürülən 200 nümunədən mənfi nəticə əldə edilməyib.
Şadlıq evlərindən 925 yaxma nümunəsi götürülüb ki, bunlardan 8-də mikrobioloji çirklənmə aşkarlanıb. Soyuq qəlyanaltılardan isə 12 nümunə götürülüb və yoxlanılıb.