Paşinyandan şok iddia: Bakı ümidləri doğrultmadı -Video
Azərbaycan tərəfi Qarabağ konfliktinin həlli ilə bağlı danışıqlar çərçivəsində ümidləri doğrultmadı.
Yenixeber.org: Bunu Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan Avropa Parlamentinin Xarici İşlər Komitəsinin iclasında çıxışı zamanı deyib.
“Qarabağa gəlincə isə onu qeyd etmək vacibdir ki, konfliktin hərbi həlli ola bilməz. Biz gərək sülhlə həll üçün atmosfer yaradaq. Bizim hakimiyyət bunun üzərində çalışır. Sentyabrda mən bizim parlamentdə görünməmiş bəyanat səsləndirib dedim ki, istənilən qərar Dağlıq Qarabağın erməni əhalisi və Azərbaycan əhalisi üçün qəbul edilən olmalıdır”, – deyə o bildirib.
Paşinyan həmçinin bu bəyanatından sonra Azərbaycan tərəfindən oxşar açıqlama gözlədiyini söyləyib:
“Təəssüf edirəm ki, bu ümidlərim gerçəkləşmədi. Əksinə, biz Azərbaycandan konflikti Dağlıq Qarabağ əhalisinin maraqlarını nəzərə almadan hərbi yolla həll etməklə bağlı daimi təhdidlər eşidirik. Biz Azərbaycanı dialoq qurmağa məcbur etməliyik”.
Qeyd edək ki, bu, Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın ilk təzadlı fikri deyil. Bir-birini təkzib edən bəyanatları ilə vaxtaşırı gündəmə gələn Paşinyan əslində sülh danışıqlarında “Dağlıq Qarabağın iştirakı” bəhanəsi ilə uzun müddətdir ki, prosesi dalana dirəyib.