9 ədəd partlamamış hərbi sursat aşkar edilib///Xızıda
Müdafiə Nazirliyinin Xızı rayonu ərazisində yerləşən N saylı hərbi hissəsinin sursat anbarında baş vermiş partlayışla əlaqədar ANAMA, Fövqəladə Hallar və Daxili İşlər nazirliklərinın birgə keçirdiyi təmizləmə əməliyyatları davam edir
Yenixeber.org: ANAMA-dan verilən məlumata görə, fevralın 8-də partlayış baş vermiş hərbi hissənin ətrafına baxış keçirilib, 9 ədəd partlamamış hərbi sursat (PHS), 72 ədəd partlamış-yanmış mərmi qalıqları və 177 kq yandırma məhsulu aşkar edilərək götürülüb, nəticə etibarilə 787 000 kv.m (78.7 ha) ərazi yoxlanılıb.
Ümumiyyətlə, 130 gün ərzində 25 829 ədəd partlamamış hərbi sursat (PHS), 20 150 ədəd partlamış-yanmış sursat qalıqları və 105 117 kq yandırma məhsulu aşkar edilərək götürülüb, nəticə etibarilə 100 240 706 kv.m (10 024 ha) ərazi yoxlanılıb.
Bununla yanaşı, Xızı rayonunun Giləzi qəsəbəsi, Sitalçay, Yeni Yaşma, Şurabad kəndləri ərazisində 10 422 nəfər yerli sakin arasında mina təhlükəsizliyinə dair maarifləndirmə təbliğatı aparılıb.