Bakıda şagird sıxlığı olan məktəblərin sayı açıqlanıb
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsi paytaxt məktəblərində müşahidə olunan şagird sıxlığı məsələsinə münasibət bildirib
Yenixeber.org: İdarənin müdiri Məhəbbət Vəliyeva deyib ki, Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən məttəblərin yalnız 10 faizində şagird sıxlığı müşahidə olunur.
"Bizim qənaətimizə bu görə bu, 31 məktəbdədir. Biz hesab edirik ki, bəzi ərazilərdə yeni tikilən məktəblərin sayəsində bu problemin həllinə nail olacağıq. 2018-2019-cu tədris ili üçün Bakı şəhərində uşaqların 75 faizi məktəbəhazırlıq qruplarına cəlb olunacaq", -deyə o vurğulayıb.
İdarə müdiri əlavə edib ki, şagird sıxlığını yaxın gələcəkdə aradan qaldırmaq mümkün olmayacaq: "Bunun da səbəbi bəzi məktəblərdə sıxlığın olması və məktəblərin iki növbəli fəaliyyət göstərməsidir. Ümumiyyətlə, birinci sinfə qəbul məsələlərində ərazi prinsipinin tətbir olunması bir çox hallarda şagird sıxlığının qarşısının alınmasına şərait yaradır. Çünki bəzən valideyinlər evlərinin yaxınlığındakı məktəbi qoyub, uşağı arzu etdikləri məktəbə qoymaqla bağlı müraciət edirlər. Bu zaman da bizim münasibətimiz bundan ibarətdir ki, əvvəlcə ərazi üzrə yaşayan uşaqlar məktəbdə təhsil cəlb olunmalıdır, vakant yerlər qaldığı təqdirdə valideyinlərin istək və arzuları nəzərə alınaraq onların dauşaqları məktəbə yerləşdirilə bilər".