“Avropa Oyunları öncəsi amnistiya olmayacaq”
Mərhum dövlət başçısı Heydər Əliyevin doğum günü və “Bakı 2015 I Avropa Oyunları” öncəsi amnistiya aktının imzalanacağı haqda müxtəlif məlumatlar yayılır.
"Xeberinfo.com":  Məlumata görə, Yeni Azərbaycan Partiyası icra katibinin müavini, Milli Məclisin Təhlükəsizlik və müdafiə komitəsinin üzvü Siyavuş Novruzov modern.az saytına açıqlamasında məlumatlara aydınlıq gətirib:
“Müəyyən vaxtlarda Azərbyacanda amnistiya olub. Amma sözügedən ərəfədə amnistiya gözlənilmir. Bunun üçün qanunvericilik təşəbbüsü də yoxdur”.
Deputat qeyd edib ki, hazırda növbəti əfvlə bağlı işlər gedir:
“Bildiyiniz kimi, ənənəvi olaraq bayramlar və xüsusi günlərdə cənab prezident İlham Əliyev əfv sərəncamı imzalayır. Çox güman ki, bu dəfə də əfv sərəncamı imzalanacaq”.
Hüquq müdafiəçisi Novella Cəfəroğlu da modern.az-a açıqlamasında may ayında amnistiya yox, əfv sərəncamı gözlədiklərini bildirib.
Sonuncu dəfə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bu il martın 18-də əfv sərəncamı imzalayıb. Sərəncam 101 məhkuma şamil olunub. Onlardan 90 nəfər həbsdən buraxılıb, 7 nəfərin cəriməsi bağışlanıb, 4 nəfər isə islah işlərindən azad olunub.