"İşğal və təcavüz faktı aradan qaldırılmalıdır"
Münaqişənin fundamental əsasını təşkil edən işğal faktı aradan qaldırılmadan AŞ-nın monitorinq mexanizminin tətbiq olunması hər hansı faydalı nəticə verə bilməz.
Xeberinfo.com:  Məlumata görə, bunu Trend-ə Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyev Avropa Şurasının Baş katibi Turbörn Yaqlandın Avropa Şurası Parlament Assambleyasının payız sessiyasındakı çıxışına münasibət bildirərkən deyib.
Qeyd edək ki, T.Yaqland AŞ-nın monitorinq missiyalarının münaqişə zonalarına səfər zərurəti barədə danışıb.
H.Hacıyev bildirib ki, ilk növbədə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllinə mane olan işğal və təcavüz faktı aradan qaldırılmalı və Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması təmin olunmalıdır: Xatırlatmaq istərdik ki, AŞPA-nın 2000-ci il tarixli 221-saylı rəyinə əsasən Ermənistan AŞ-ya üzvlüyü çərçivəsində münaqişənin həlli ilə əlaqədar öz üzərinə öhdəliklər götürüb. Münaqişənin həllinə töhfə vermək məqsədilə AŞ məhz bu öhdəliklərin Ermənistan tərəfindən icrasını və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət edilməsini tələb etməlidir".