Hərraca daha 100 mln. dollar çıxarılıb
3cc35cbd-d354-4fac-b72d-5c0ba05128ef_292Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) bugünkü valyuta hərracında yenidən valyuta satışı həyata keçiriləcək. “Report” xəbər verir ki, hərraca Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 100 mln. dolları satacağı planlaşdırılır.
Xeberinfo.com:  “Report”un analitik qrupu hesab edir ki, bugünkü hərracda tələbin azalması mümkündür. Belə olacağı halda, rəsmi məzənnənin 1,5231 AZN/USD səviyyəsinə kimi azalması ehtimal edilir. Nağd valyuta bazarında isə valyuta satışının artması alış-satış məzənnəsinin aşağı enməsi ilə nəticələnə bilər.
“Lakin satışa çıxarılan valyuta kütləsi tam həcmdə satılarsa, rəsmi məzənnə bir qədər artaraq 1,5307 AZN/USD-yə çatacaq. Bunun ehtimalı isə çox adır”, – deyə analitiklər qeyd ediblər.
Agentliyin ekspertləri bildiriblər ki, ümumiyyətlə, nağd dolların alış-satış məzənnəsində neft qiymətlərinin artması fonunda azalma tendensiyası müşahidə olunur və yay aylarına doğru dollar təklifinin artması ilə dolların məzənnəsinin 1,40 AZN/USD səviyyələrinə qədər enməsi proqnozlaşdırılır.