“Azərbaycan Suriyaya qoşun göndərə bilər”
Azərbaycan da daxil olmaqla bəzi MDB respublikaları Suriyada “sülhün təmin olunması” üçün başladılacaq sülhməramlı missiyanın tərkibində öz qoşunlarını bu ölkəyə göndərə bilər.
Xeberinfo.com:  Bu barədə “Nezavisimaya qazeta” hərbi qaynaqlara istinadən yazır.
Bildirilir ki, Rusiyanın dəstəyi ilə Bəşər Əsəd qüvvələri Hələb şəhərinə hücumları davam etdirir və tezliklə şəhərin üsyançılardan təmizlənəcəyi gözlənilir. Bu isə Suriyada müharibənin dayandırılmasında mühüm mərhələnin başlanğıcı ola bilər. “İstisna deyil ki, barışıq prosesinə “mavi dəbilqəlilər” qismində tezliklə İranla yanaşı Misir, Çin, Serbiya, ilk növbədə Azərbaycan və Ermənistan da qoşulacaq”-hərbi-diplomatik mənbələr bildirir.
Gözlənilir ki, məsələ bu gün MDB mdafiə nazirlərinin Moskva toplantısında müzakirə olunacaq. Xəbər verildiyi kimi Azərbaycan müdafiə naziri Zakir Həsənov toplantıda iştirak etmək üçün ötən gün Moskvaya yola düşüb.
Məlumata görə Rusiya Müdafiə Nazirliyi artıq Azərbaycana təklif edib ki, Suriyada üsyançılardan azad edilmiş ərazilərdə minaların təmizlənməsində iştirak etsin. “Lakin Bakı bu təkliflə bağlı hələ susur”-mənbə deyib.