Rusiyadan Ermənistana zərbə
40 min erməninin Rusiyaya girişi qadağan olundu
"xeberinfo.com": Ermənistan əhalisinin rifahı bir çox halda Rusiyadan asılıdır. İrəvanda keçirilən miqrasiya üzrə konfransdan sonra belə nəticəyə gəlmək olar. 2014-cü ilin birinci kvartalında Ermənistanı 5 min insan tərk edib. Bu, 2013-cü il ilə müqayisədə daha azdır.
Bu barədə Ermənistan Dövlət Miqrasiya Xidmətinin açıqlmasında deyilir.
Ermənistan DMX-nin sədri Qaqik Yeqanyan qeyd edib ki, bu göstərici ölkədə iqtisadi inkişafın nəticəsi deyil. Bu, Rusiyadan asılılığın göstəricisidir.
Belə ki, rəsmi Moskva miqrasiya siaysətini daha da sərtləşdirdi. Q.Yeqanyan bildirib ki, Moskva Rusiyaya girişi qadağan olunan 40 min Ermənistan vətəndaşının siyahısı göndərib. Rusiyaya girişi qadağan olunan Ermənistan vətəndaşlarının siyahısının artması mümkündür. Bununla da Rusiyadan Ermənistana edilən pul transfaeri kəskin azalacaq. Deməli ölkədə kasıbların sayı artacaq.
Qaqik Yeqanyan həmçinin qeyd edib ki, Ermənistanda miqrasiya geniş vüsət alacaq. Səbəbləri məlumdur – aşağı əmək haqqı, karyera qurmaq imkanlarının məhdudlaşdırılması, işsizlik, sosial təminatın aşağı olması və təbii ki, qiymətlərin bahalaşması.
Ermənistan mətbuatı yazır ki, yaxın vaxtlarda ölkədə enerji tarifləri təxminən 2 dəfə artacaq.