Bakıda hava iqlim normasından yüksəkdir
Hazırda Bakıda və Abşeron yarımadasında havanın temperaturu iqlim normasından 2 dərəcə yüksəkdir
Yenixeber.org: Bunu Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Hidrometeorologiya Departamenti Hidrometeoroloji Proqnozlar Bürosunun direktor əvəzi Gülşad Məmmədova bildirib.
Onun sözlərinə görə, son bir neçə gün ərzində Bakıda və Abşeron yarımadasında havanın temperaturu iqlim normasına yaxın və iqlim normasından 2-3 dərəcə yüksək olub.
G.Məmmədova əlavə edib ki, hazırda Bakıda və Abşeron yarımadasında 15-18, Mərkəzi Aran rayonlarında 15-20, dağlıq ərazilərdə 8-13 dərəcə isti müşahidə edilir.
Yaxın 2 gün ərzində temperaturda dəyişikliklərin müşahidə edilməyəcəyini deyən G.Məmmədova son günlər ərzində və hazırda müşahidə edilən hava şəraitinin noyabr ayı üçün xarakterik olduğunu nəzərə çatdırıb.
Onun sözlərinə görə, ümumilikdə Azərbaycanda payız fəslinin indiyədək olan dövrü ərzində müşahidə edilən hava şəraiti fəsil üçün xarakterik olub: “Ümumilikdə payızda hava şəraitinin tez-tez dəyişməsi, tutqun və buludlu günlərin sayının üstünlüyü müşahidə edilir. Yalnız son 2 ilin məlumatlarına baxsaq görərik ki, noyabrda hazırkından da yüksək temperaturun qeydə alındığı vaxtlar olub”.