“Azərişıq” 2015-i ziyanla başa vurub
“Azərişıq” ASC 2015-ci il üçün maliyyə-iqtisadi hesabatını açıqlayıb.
Xeberinfo.com:   Məlumata əsasən, ötən il şirkəti ciddi ziyanla işləyib.
2015-ci ildə şirkətin xalis itkisi 31,287 mln manat olub. Bir il öncə şirkət  5,189 mln manat mənfəət əldə etmişdi.
“Azərişıq” ASC-nin bölünməyən mənfəəti 2,4 dəfə – 120,036 mln manatdan 50,136 mln manata azalıb.
“Azərişıq” ASC-nin aktivləri ötən il 1322,973 mln-dan 2027,923 mln manata, nizamnamə kapitalı 623,534 mln-dan 1319,208 mln manata artıb.
2015-ci ildə şirkətin debitor borcları 465,364 mln-dan 524,257 mln manata artıb. Operator yığım perspektivinə şübhə ilə yanaşır və 26,213 mln manat ehtiyat yaradıb.
2015-ci ildə elektrik enerjisinin maya dəyəri 377,751 mln-dan 679,953 mln manata artıb. Debotor borcları nəzərə alınsa, belə çıxır ki, operator satılan elektrik enerjisinin qiymətinin 22,8%-i toplaya bilib, deyə abc.az portalı bildirir.
Elektrik enerjisinin satışı 427,254 mln-dan 756,785 mln manata artıb. Debotor borcları nəzərə alınsa, abunəçi ödənişi satışın 31,7%-I qədər olub.
Turan xatırladır ki, “Azərişıq” ASC  “Azərenerji”yə olan borcunu ödəmək qabiliyyətində deyil. Sonuncunun isə 2016-cı ilin I rübü üçün SOCAR-a aldığı qaza görə 350 mln manat borcu var. Beləliklə, dövlət müəssisələri arasında maliyyə intizamı pozulub