Şeyxülislam Rusiyadan azərbaycanlılar üçün məscid tikilməsini istədi
"Bu bizim münasibətlərin inkişafına təkan verəcək".
Yenixeber.org: Rusiyada səfərdə olan Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədri Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə Moskvanın və bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillə görüşüb.
Müqəddəs Danil monastırında baş tutun görüşdə çıxış edən Şeyxülislam qarşılıqlı münasibətlərdən danışaraq Patriarxa qardaş deyə müraciət edib.
O qeyd edib ki, Azərbaycanın ən böyük problemi olan Qarabağ münaqişəsi Kirillin sayəsində dini konfiliktə keçmədi: “Bu işdə sizin rolunuz danılmazdır. Buna görə sizə şəxsən öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından təşəkker edirəm. Və bu problemin həllində əlinizdən gələni edəcəyinizə inanırm" - deyə Paşazadə bildirib.
Şeyxulislam, həmçinin, Moskvada Azərbaycanlılar üçün məsçid inşa olunması üçün də Rusiya patriarxına müraciət edib: “Sizdən xaiş edirəm ki, bir qardaş kimi Moskbada azərbaycanlılar üçün məscid tikmək üçün yer ayrılsın. Bu bizim münasibətlərin inkişafına təkan verəcək”.
Görüş davam edir. Görüşün sonunda mətbuata açıqlama veriləcək.