“ABŞ rəsmiləri bəyanatlar veriblər”
Ilham_Aliyev_160113
“Bu ilin birinci rübündə bir çox xarici səfərlərdə olmuşam, ölkəmizə 10 xarici dövlət və hökumət başçısı səfər edib. Bütün bunlar Azərbaycanın fəal xarici siyasət yürütməsi ilə əlaqədardır”.
Xeberinfo.com:  Məlumata görə, bunu Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bu gün Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında deyib.
Prezident bildirib ki, birinci rübdə Avropa Komissiyasının iki vitse-prezidenti Azərbaycana gəlib, özünün ABŞ-a səfəri çərçivəsində səmərəli danışıqlar aparılıb, ölkələrimiz arasındakı əlaqələr hər iki tərəf üçün yeni imkanlar açır: “ABŞ rəsmiləri Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həlli ilə bağlı bəyanatlar veriblər”.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, artıq regionda yeni əməkdaşlıq formatı yaranıb: “Azərbaycan-İran-Rusiya, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üçtərəfli formatları regionda təhlükəsizliyin təmin olunmasına və əməkdaşlığın dərinləşməsinə xidmət edir”.