Dünya Bankı Azərbaycana kredit ayırdı
Dünya Bankının (DB) Direktorlar Şurası Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) layihəsinə 800 mln. ABŞ dolları kredit ayrılması ilə bağlı qərar qəbul edib.
Xeberinfo.com:   Bu barədə DB məlumat yayıb. Kreditin 400 mln. dolları Azərbaycan dövlətinin zəmanəti ilə «Cənub Qaz Dəhlizi» QSC-yə, yerdə qalan hissəsi isə Türkiyə dövlətinin zəmanəti ilə BOTAŞ şirkətinə veriləcək.
TANAP Azərbaycandan təbii qazı Türkiyəyə, oradan isə Avropaya nəql edəcək. Bununla da Azərbaycan qaz ixracı bazarlarını şaxələndirəcək, Türkiyə və cənub-şərqi Avropada isə enerji təchizatının təhlükəsizliyi yaxşılaşdırılacaq.
Dünya Bankının vitse-prezidenti Cyril Muller deyib ki, TANAP rəqabətə şərait yaratmaqla yanaşı, Azərbaycan və Türkiyə əhalisinə yeni iqtisadi imkanlar açacaq. Onun fikrincə, layihə Avropa və Türkiyədə enerji təhlükəsizliyinin təminatını dəstəkləyəcək