Azərbaycan banklarında 1,7 milyardlıq risk
31 dekabr 2014-cü il tarixinə Azərbaycanın komersiya banklarının xarici öhdəlikləri (xaricə borcu) 6 milyard 342 milyon dollar təşkil edib.
"Xeberinfo.com":  Manatın dollar qaşısında bir gündə 33% dəyərdən düşməsindən sonra bankların bu borclarını qaytarmaq üçün xərcləri ən azı 33% artıb. Yəni, indiyədək banklara təxminən 6,342 milyard dollar olan xarici borcunu qaytarmaq üçün təxminən 4,986 milyard manat lazım gəlirdisə, bu günə banklar bu borcu qaytarmaq üçün 6,66 milyard manat tapmalı olacaqlar. Yəni, 6,342 milyard dolları almaq üçün əlavə 1,674 milyard manat əlavə vəsait tələb olunur.
Qeyd edək ki, Mərkəzi Bankın tələbinə görə, banklar xarici valyutada aldıqları borcaları xarici valyutada da kreditə verməlidirlər. Bu baxımdan bir risk yaranmasa da, kredit götürənlərin kreditləri qaytara bilməmələri riski (kredit riski) yaranır. /”Marja”