Energetika Nazirliyi səlahiyyətlərinin birini itirdi
Nazirlər Kabineti “Hidrotexniki qurğuların dövlət reyestrinin tərtib olunması və aparılması Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
"Xeberinfo.com":  APA-nın məlumatına görə, dəyişiklik hidrotexniki qurğunun təhlükəsizliyinə dövlət nəzarəti ilə bağlıdır.
Dəyişikliyə əsasən, Energetika Nazirliyinin hidrotexniki qurğunun təhlükəsizliyinə dövlət nəzarəti sahəsində səlahiyyəti ləğv edilib.
Qeyd edək ki, hidrotexniki qurğuların dövlət reyestrinə daxil edilməsi və dövlət reyestrinin aparılması Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC tərəfindən həyata keçirilir. Energetika Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, habelə Nəqliyyat Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Dövlət Tikinti və Arxitektura Komitəsi dövlət reyestrinin formalaşması və aparılmasında iştirak edir, öz səlahiyyətləri daxilində reyestrin sahə bölmələrini formalaşdırır və müvafiq məlumatları qeydiyyatdan keçirdikdən sonra 15 gün müddətində Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-yə təqdim edirlər. İstismara qəbul edilən yeni hidrotexniki qurğular onların istismara verildiyi gündən ən geci 1 ay müddətində dövlət reyestrinə daxil edilir.