“Ermənistan və Azərbaycan müharibəyə ən yaxın vəziyyətdədir" -Beynəlxalq Böhran Qrupu
Keçmiş sovet respublikaları olan Azərbaycan və Ermənistan – Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsində müharibəyə hər zamankından daha yaxındır.
Yenixeber.org:  Bu, Beynəlxalq Böhran Qrupunun “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi” adlı hesabatında deyilir.
Hesabatda qeyd olunur ki, Azərbaycanın ərazisi olan, amma hazırda Ermənistanın nəzarətində qalan ərazilərdə son 3 il ərzində toqquşmalar artıb: “2016-cı ilin aprel ayında qeydə alınmış eskalasiyadan bir il sonra Azərbaycan və Ermənistan 1994-cü ildə əldə olunmuş atəşkəs sazişindən bəri müharibəyə ən yaxın vəziyyətdədir. Zorakılıq səviyyəsi nisbətən aşağı olsa da, vəziyyət sürətlə nəzarətdən çıxa bilər”.
Müəlliflərin fikrincə, Dağlıq Qarabağ ətrafındakı müharibə regional qüvvələri, o cümlədən Rusiya və Türkiyəni proseslərə cəlb edə bilər. Hesabatda qeyd olunur ki, Azərbaycan çoxillik status-kvodan narazıdır və əlavə təhlükəsizlik tədbirlərinin onu daha da möhkəmləndirəcəyindən narahatdır, ona görə də substantiv danışıqların təxirə salınmasının mümkün olmadığını vurğulayır.