Ermənistan prezidenti -bütün sahələrdə məğlub olduqlarını açıqladı
Ermənistan prezidenti bütün sahələrdə məğlub olduqlarını açıqladı
"Bu illər ərzində Azərbaycana qarşı çıxa biləcək ordu yaratmağı bacarmadıq, bu, prinsipcə, düşünürəm ki, hərbi ruh, xalqın sədaqəti sayəsində mümkün idi. Bizdə hərbi texnika, uyğun təlim, təşkilatçılıq yox idi".
Yenixeber.org: Bunu Ermənistan prezidenti Armen Sarkisyan bildirib. Onun sözlərinə görə, Ermənistan nəinki döyüş sahəsindəki müharibəni, eyni zamanda demoqrafik müharibəni də uduzdu.
"1994-cü ildə biz qalib dövlət idik, bütün dünya, avropalılar, NATO bölgədəki ən güclü orduya sahib olduğumuzu düşünürdü. Qarabağda əhali 100 minə (real rəqəm 65 mindir - red) çatırdı, 26 ildən sonra orada 500 və ya 600 min adamın yaşaya biləcəyini düşünürdüm. Bunun mümkün olduğuna əmin idim. Ancaq olmadı".
Onun sözlərinə görə, Ermənistan diplomatik cəbhədə də məğlub oldu: "Diplomatik korpuslarımız 3-4 qat daha yaxşı maliyyələşdirilməli idi. Türkiyə və Azərbaycan diplomatiyasını gücləndirmək üçün heç nəyi əsirgəmədi".
Sarkisyan, erməni mediasını tənqid edərək Ermənistanın informasiya cəbhəsində də məğlub olduğunu etiraf edib.