Redaktor seçimi
44 günün dönüş nöqtəsi, Şuşa əməliyyatının sirri, “mücrü” fenomeni… –
Anuş Apetyan kim idi – tibb bacısı, yoxsa snayper? -
Delfin və balinası olan II Elizabet:
Partiyalara 90 gün vaxt verilir…-
Sahibkarı belə müflis etdilər –
Teyyub Hüseynovun Türkiyədə 6 milyonluq macərası:
Sabirabadda qazimiz belə təhqir olunub:
BU NƏDİR BELƏ ?: AZAL şefinin ƏR-ARVAD BİZNESİ... -
Günün xəbəri

“ƏRDOĞANI VURUN” ƏMRİ VERƏN XAİN KOMANDİR YAXALANDI

7

 

 FETÖ-nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırı emrini veren Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Kocaeli’de gözaltına alındı.

 Xeberinfo.com:   KIZILELMA’NIN KARARGAHTA OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, Kartepe’deki Deniz Hava Üs Komutanlığına giden İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve polis ekipleri, Kızılelma’nın karargahta olduğunu tespit etti.

EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ

Gözaltına alınan Kızılelma’nın İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi.

“ERDOĞAN’IN KALDIĞI OTELE VURUN EMRİNİ VERDİ”

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gözaltına alınan Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Kızılelma’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre kalıp ayrıldığı Marmaris’teki otele saldırı emrini veren komutan olduğu iddiasıyla soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

İL İL OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR

Tümgeneral, Tuğgeneral, albay, yarbay ve çok sayıda rütbeli subayın da aralarında bulunduğu bin 563 darbeci asker yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen ve Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan da bulunuyor. Ankara Polatlı’da 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ve 118 rütbeli personel, gözaltına alındı.

GÖZALTINA ALINAN ASKERLERİN RÜTBELERİ YERE ATILDI

Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, karargahta görevli diğer askerlerce polise teslim edildi. Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı askerlerin rütbeleri sökülerek yere atıldı.

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, polisle işbirliği yapan birlikte görevli diğer askerler tarafından emniyet güçlerine teslim edildi. Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı bir grup askerin sökülen rütbeleri ve çıkarılan bereleri tek tek yere atıldı. Birliğin nizamiyesine Türk bayrakları asılırken, nizamiye önünde toplanan vatandaşlar, İstiklal Marşı okudu. Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına giden yollar ise kamyonlarla trafiğe kapatıldı.

EGE ORDUSU KURMAY BAŞKANI TÜMGENERAL HAKBİLEN VE 20 ASKER GÖZALTINDA

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili İzmir’de sürdürülen operasyonda, Bornova 57’nci Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, darbe girişimi sonrası İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato’nun başlattığı soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen askeri personelin yakalanmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Bornova 57’nci Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Başol İzmir’de gözaltına alınarak, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Operasyon kapsamında İzmir’de gözaltına alınanların sayısı 20’ye yükseldi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, daha önce talimat doğrultusunda Ege Ordusu Komutanlığında görevli Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Çiğli 2. Hava Jet Üs Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas, Albay Ramazan Gencer, Albay Ali Can Özcan, Albay Oksal Çelik, Albay Yener Karaduman, Komando Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay Bülent Eryılmaz, Eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Faik Baran, Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay, Yüzbaşı Emir Birgül, Yüzbaşı Kadir Silay, Deniz Yüzbaşı Haldun Gülmez, Üsteğmen Yasin Yılmaz, Teğmen Rıdvan Mecnur, Astsubay Mehmet Doğru, Astsubay Cihangir Özcan, Astsubay Taner Çakal ve Uzman Çavuş Hakan Yalçın’ı gözaltına almıştı.

HATAY PİYADE TUGAY KOMUTANI GÖZALTINDA

Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Havalimanı’na Kayseri’den kalktığı düşünülen bir askeri kargo uçağının geldiğini ve içerisinde bulunan 6 askeri personelin gözaltına alındığını açıkladı. Ayrıca 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat gözaltına alındı.

Vali Ercan Topaca beraberinde İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Turgay Aras ve İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ’la birlikte Hatay Valiliği’nde il genelinde yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. İl genelinde gece boyunca herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını belirten Vali Topaca, “Tatsız bir gece yaşadık, şehitlerimiz var, öncelikle onlara Allah’tan rahmet diliyorum, demokrasiye, ülkemizdeki kamu düzenine bir başkaldırı, isyan olayıyla karşılaşıldı. Allah’a şükür ülke genelinde kontrol hızla sağlanıyor, Hatay’da şunu söyleyebilirim, kentimize hakimiz, herhangi bir sorun yok” dedi.

ASKERİ KARGO UÇAĞI PERSONELİ GÖZALTINA ALINDI

Hatay’a gelen bir askeri kargo uçağının olduğunu belirten Vali Topaca, “İlimize inen bir askeri kargo uçağı havaalanımıza indi, onun 6 kişilik personeli gözaltına alınmış durumda. Çünkü izinsiz kalkış ve iniş teşebbüsü olmuştur. Dolayısıyla o uçağı yöneten personel onlarda şu anda gözaltında”diye konuştu.

KOCAELİ’NDE DE GÖZALTI VAR

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Kocaeli’de gözaltına alındı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, Kartepe’deki Deniz Hava Üs Komutanlığına giden İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve polis ekipleri, Kızılelma’nın karargahta olduğunu tespit etti.

Gözaltına alınan Kızılelma’nın İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gözaltına alınan Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Kızılelma’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre kalıp ayrıldığı Marmaris’teki otele saldırı emrini veren komutan olduğu iddiasıyla soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili, 5. Piyade Er Eğitim Tugay ve Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır gözaltına alındı.

SİVAS GARNİZON KOMUTANI GÖZALTINDA

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili, 5. Piyade Er Eğitim Tugay ve Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır gözaltına alındı.

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturmalar kapsamında gözaltılar sürüyor.

Bu çerçevede 5. Piyade Er Eğitim Tugay ve Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sağır, gözaltına alındı. Sağır, Numune Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürülecek.

Tuğgeneral Sağır, Sivas Valisi Davut Gül’ün, darbe girişiminin ardından gece valilikte düzenlediği basın toplantısında hazır bulunmuştu. Sağır, sabah saatlerinde de valiliğe gelmişti.

ÇANAKKALE GARNİZON KOMUTANI GÖZALTINDA

FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu gözaltına alındı.

BALIKESİR GARNİZON KOMUTANI GÖZALTINDA

FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında, Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek gözaltına alındı. Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman ile Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, gözaltına alındı.

KASTAMONU JANDARMA BÖLGE KOMUTANI

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili, Amasya’da 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz gözaltına alındı. Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal hakkında da gözaltı kararı verildi.

Alınan bilgiye göre, darbe girişimiyle ilgili Amasya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz, Amasya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.

Ayrıca, Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal hakkında ise gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

AMASYA’DA TUĞGENERAL GÖZALTINDA

Darbe girişimine ilişkin Kastamonu İl Jandarma Komutanlığında görevli Kurmay Albay İrfan Kızılarslan’ın da yakalandığı bildirildi.

Zanlılar, İl Emniyet Müdürlüklerine götürüldü.

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili, Amasya’da 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz gözaltına alındı.

İNCİRLİK KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI

Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan gözaltına alındı.

JANDARMA TUGAY KOMUTANI TUTUKLANDI

Şırnak’ta gözaltına alınan Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürcan’ın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliye sevk edilen Tuğgeneral Gürcan, çıkarıldığı mahkemece, Türk Ceza Kanunu’nun 309. maddesindeki, “Anayasayı ihlale teşebbüs” ve 312. maddesindeki “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi” suçlarından tutuklandı.

Aynı operasyonda yakalanan 5’i binbaşı 4’ü yüzbaşı 311 askerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

KOCAELİ

Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Kocaeli’de gözaltına alındı.

DENİZLİ

Denizli’de sürdürülen operasyonda, Çardak Havaalanında çok sayıda asker gözaltına alındı. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında sabah saatlerinde çok sayıda asker için gözaltı işlemi başlatıldı. Havaalanında gözaltına alınan askerler, otobüslere bindirilerek Denizli’ye götürüldü.

Askerleri taşıyan otobüslerden ikisi, Denizli İl Emniyet Müdürlüğü önüne geldi. Otobüsteki, aralarında rütbelilerin de bulunduğu askerler, polis nezaretinde indirilerek emniyet müdürlüğüne alındı.Çardak’tan gözaltına alınan askerleri taşıyan birçok otobüsün de Denizli’ye geldiği öğrenildi.

HAKKARİ

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer gözaltına alındı. Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer’in, Bolu’daki evinde polis ekipleri arama yaptı.

Sabah saatlerinden itibaren Bolu Valiliği önünde önlem alan Terörle Mücadele, Asayiş ve İstihbarat Şube ekipleri, aldıkları talimatla Tuğgeneral İsmail Güneşer’in Karacasu Beldesi’ndeki konutuna gitti. Tugay Komutanlığı’na ait konutun girişinde nöbet tutan askerler, polislere zorluk çıkarmadı. İçeriye giren ekipler, Tuğgeneral Güneşer’in konutunda arama yaptı. Aramalar sırasında askerler nöbet tutmaya devam etti. Yaklaşık 1 saat süren aramada evde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı. Ekipler, aramanın tamamlanmasıyla evden ayrıldı.

İçişleri Bakanlığından alınan bilgide, Efkan Ala’nın darbe girişimi soruşturması kapsamında Tümamiral Üstem’i görevden aldığı belirtildi.

ISPARTA

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya ile Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz gözaltına alındı.

ANKARA

Akıncı’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığında üslenen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları, darbe girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine üssü terk etmeye başladı. Emniyet güçleri, askerleri gözaltına aldı.

4. Ana Jet Üs Komutanlığını üs olarak kullanan FETÖ mensupları, darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından karargahtan ayrılmaya başladı. Darbe girişiminde yer alan askerler, üssün önündeki emniyet görevlileri tarafından, ellerine plastik kelepçe takılarak gözaltına alındı.

DİYARBAKIR’DA GENERAL GÖZALTINDA

Diyarbakır 8’inci Jet Ana Üs Komutanlığında görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100’e yakın askeri personel gözaltına alındı.

Silahlı FETÖ mensuplarının darbe girişimine ilişkin ülke genelinde başlatılan soruşturmalar kapsamında gözaltılar sürüyor.

Bu kapsamda, Diyarbakır 8’inci Jet Ana Üs Komutanlığında görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100’e yakın askeri personel gözaltına alındı.

DENİZLİ’DE 515 PERSONEL GÖZALTINA ALINDI

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, 11. Komando Tugayından 105’i rütbeli 515 askeri personelin gözaltına alındığını bildirdi.

Vali Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara’da dün gece başlayan hareketlilik sonrası Denizli 11. Komando Tugayından askerlerin Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait nakliye uçaklarıyla Ankara’ya götürülmek için kışlalarından çıkarıldığı istihbaratının gelmesi üzerine, emniyet birimlerinin devreye alındığını bildirdi.

Vali Altıparmak, şöyle devam etti:

“Kışlalarından çıkarılarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait nakliye uçaklarıyla Ankara’ya götürülmek istenen askeri personelin transferini engellemek için Çardak Havaalanı devre dışı bırakıldı. Havalimanı’nı besleyen enerji hatları kesildi, jeneratörler devre dışı bırakıldı, piste iş makineleri yerleştirildi. Bu sayede, uçakların Çardak Havalimanı’na inişleri, dolayısıyla hedeflenen transferin engellenmesi sağlandı.”

Emniyet güçlerinin havaalanı çevresinde önlem aldığını, havalimanına girmek isteyen askerlerle bir süre gerginlik yaşandığını aktaran Vali Altıparmak, şunları kaydetti:

“11. Komando Tugayı’ndan 105’i rütbeli 515 askeri personele gözaltı işlemi uygulandı. Gözaltına alınan askeri personelin otobüslerle Denizli Emniyet Müdürlüğüne getirilmesine devam ediliyor.”


Facebook-da paylaş

Yeni xəbərlər

Reklam

Reklam